اختتامیه دومین دوره جشنواره ملی داستان کوتاه پرراس در برازجان برگزار شد

آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره ملی داستان کوتاه پرراس به همت کانون همیاران جوان، پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷ در تالار فرهنگ برازجان برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه این جشنواره، دبیر اجرایی دومین جشنواره داستان کوتاه پرراس با اشاره به اینکه ادبیات و داستان کوتاه، زبان دنیای ما برای پشت پا زدن به تیرگی‌ها و خاکستری‌های جهان مدرن امروز است، گفت: تلاش ما بر این بود که سطح این رویداد کاملا حرفه‌ای باشد.

فاطمه زنگنه با اشاره به روند برگزاری این جشنواره گفت: حدود یک سال است که در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری دومین دوره از این جشنواره بوده‌ایم و حدود ۱۳۰۰ داستان از سراسر ایران و از سوی فارسی زبانانی که در خارج از کشور زندگی می‌کردند به دبیرخانه ارسال شد.

دبیر علمی این جشنواره نیز ضمن تبیین فرآیند داوری آثار، به معرفی داوران مرحله اول و دوم پرداخت و گفت: دومرحله‌ای کردن داوری با هدف دقت بیشتر در ارزیابی آثار و همچنین ایجاد تنوع در گرایش‌ها و سلیقه‌ها و تجربه‌های داوران برای ارزیابی داستان‌ها انجام شده است.

دکتر عبدالله رئیسی با اشاره به بزرگداشت حیات ادبی دکتر علی صالحی، گفت: مفتخریم که هر سال در اختتامیه از یکی از نویسندگان جنوب تجلیل به عمل می‌آوریم؛ و امسال نیز از حیات ادبی یکی از داستان‌نویسان موفق و خلاق جنوب و دشتستان تحلیل خواهد شد.

نماینده هیئت داوران جشنواره پرراس نیز در این آیین اظهار داشت: از میان داستان‌های رسیده به هیئت داوران در مرحله نهایی ۳۰ داستان انتخاب شد که استانداردها در آن رعایت شده و نثر داستانی خوبی هم داشتند و نسبت به آنچه امروز منتشر می‌شود آثار قابل قبول و ارزشمندی بودند.

محمد کشاورز تایید کرد: در مرحله دوم سعی کردیم انتخاب‌های ما انتخاب منصفانه‌ای باشد؛ اما آنچه که انتخاب می‌شود باز هم به نوعی بازتاب سلیقه‌ی هیئت داوران است.

وی ابراز داشت: مسئله مهمی که احساس می‌شود در داستان‌ امروز، نبود طنز است و اینکه داستان‌ها پر از خشونت هستند؛ و اینها موضوعات مهمی هستند. من به عنوان یک نویسنده به این فکر می‌کنم که دلیل این حجم از خشونت در میان نویسندگان نسل ما چیست و در عین حال طنز و داستانهای شاد خیلی کم شده است. شاید این بازتاب شرایط اجتماعی ما باشد که جامعه‌شناسان ما باید بر روی این مسئله مطالعه داشته باشند.

در بخش دیگری از این مراسم، لادن نیکنام، عضو هیات داوران مرحله دوم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: این جشنواره و داستان‌هایش برای من پر از روایت‌های تازه بود.

وی افزود: سطح آثار این جشنواره به نظر من قابل قبول و نزدیک به هم بود و به همین خاطر نیز هر چه به مراحل پایانی داوری نزدیک می‌شدیم، حذف داستان‌های منتخب و رسیدن به آثار برتر برای داوران سخت‌تر می‌شد.

در این مراسم، فرخنده آقایی، بعنوان مهمان ویژه درباره داستان‌نویسی دکتر علی صالحی به سخنرانی پرداخت.

وی به شرح خلاصه‌ای از حیات ادبی علی صالحی پرداخت و سپس سیر داستان‌نویسی صالحی را از نخستین کتاب تا آخرین مجموعه داستان، مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
در این بخش از برنامه، با حضور جمعی از مسوولین و مهمانان، از حیات ادبی دکتر صالحی تجلیل به عمل آمد.

بخش بعدی این آیین به رونمایی از آخرین کتاب داستان احمد آرام بنام “سگی در خانه یک آنارشیست دست دوم” اختصاص داشت که با حضور مهمانان انجام شد.

پایان‌بخش این مراسم نیز معرفی و تقدیر از برگزیدگان دومین دوره جشنواره داستان کوتاه پرراس بود که در این بخش، با حضور “فرخنده آقایی”، ” علی صالحی”، و هیات داوران متشکل از “محمد کشاورز”، “احمد آرام”، “لادن نیکنام”، “سعید بردستانی” و “سینا برازجانی” و “حسین باقری از برگزیدگان تجلیل صورت گرفت.

برگزیدگان این جشنواره عبارت بودند از:
نفر اول «محمد حیاتی» از استان خوزستان با داستان “هفت قدم تا سنگر”؛

نفر دوم «سمیرا سهرابی» از استان تهران با داستان “پرندگان ما را”؛

نفر سوم «بهدین اروند» از استان خوزستان با داستان “ای کاش مش تلق”؛

نفر چهارم «بهرام غلامی» از استان کرمانشاه با داستان “تاپوی”؛

نفر پنجم «حسین لعل بذری» از استان خراسان با داستان “دوست داشتم نعل”؛

نفر ششم «ندا نوبخت» از استان تهران با داستان “حس هفتم”؛

نفر هفتم «کاظم آقایی» از استان خراسان با داستان “مراتب یادآوری”؛

نفر هشتم «فرهاد خاکیان» از استان چهارمحال با داستان “جنوبگان”؛

نفر نهم «حسین پورستار» از استان تهران با داستان “آخرین سرباز”

و نفر دهم «نیلوفر محمودی» از استان تهران با داستان “الف میم”
بودند که از ایشان تقدیر شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *